16.12. 2019. godine, 11h, sala Skupštine Opštine Bijelo Polje
Resursni centar za organizacije civilnog društva je 16. decembra 2019. godine organizovao konsultacije za lokalne NVO iz opština Mojkovac, Bijelo Polje, Plav i Berane na temu “Unapređenje kapaciteta NVO” . Konsultacije su održane u sali Skupštine Opštine Bijelo Polje.
Sastanak je bio prilika da se razmotri trenutne mogućnosti i potrebe NVO za unapređenjem kapaciteta sa ciljem da se NVO osnaže da na što profesionalniji i kvalitetniji način pružaju usluge građanima Crne Gore i učestvuju u procesu donošenja odluka. Resursni centar je iskoristio ovu priliku da prikupi informacije potrebne za sačinjavanje Kataloga obuka za 2020. godinu. Predstavljen je plan aktivnosti RC i događaji u okviru kojih NVO mogu uzeti učešće. Lokalni resursni centar „Bjelopoljski demokratski centar“ je pozvao NVO na saradnju i predstavio usluge koje pruža.
28.10. 2019. godine, sala Skupštine Opštine Bijelo Polje
Potpredsjednik opštine Bijelo Polje Ernad Suljević je otvorio konsultacije. On je u svom govoru istakao podršku koju opština Bijelo Polje pruža nevladinim organizacijama, rast iznosa finansijske podrške iz godine u godinu te otvorenost opštine za buduću saradnju.
Na konsultacijama su kao problemi prepoznati: Postojanje fantomskih NVO koje nisu vidjlive u javnosti, ne zna se za njih i njihove projekte, a odnose sredstva na lokalnim konkursima; Nedostatak kapaciteta NVO za pisanje projekata koji se oslanjaju na lokalne akcione planove; Nevladine organizacije se ne udružuju što je od strane prisutnih prepoznato kao neophodno ukoliko žele da sprovode veće projekte i doprinesu na većem nivou; Predstavnici opštine Berane istakli su da je angažovanje nezavisnih procjenjivača nepotrebno jer nisu iz opštine u kojoj se sprovodi konkurs pa ne poznaju prilike a za njihovo angažovanje je potrebno izdvojiti veći iznos novca koji je bolje raspodijeliti nevladinim organizacijama; Komisija koja odlučuje o projektima nema iskustva i znanja o samom projektnom ciklusu i kao takva ne bira prave projekte koje bi podržala; Opštine izdvajaju male iznose za NVO; opštine prepisuju konkurse i ne definišu jasno prioritete; Finansiranje NVO nije obavezno pa npr u opštini Bijelo Polje 2017. godine nije bilo raspodjele sredstava a ta sredstva nisu prebačena za sledeću godinu; Nije definisan postotak lokalnog budzeta koji se izdvaja za NVO; Institucionalna podrška opštine bijelo Polje od 150eur za NVO koje se bave osobama sa invaliditetom i djecom sa smetnjama u razvoju je mala ali od pomoći; NVO koje pružaju podršku osobama sa invaliditetom i djecom sa smetnjama u razvoju suočavaju se sa gašenjem i neophodna im je stalna podrška opštine; Licenciranje socijalnih usluga ( za sami proces licenciranja potrebna su velika finansijska sredstva koje nevladine organizacije koje pružanju podršku ranjivim grupama kao što su osobe sa invaliditetom, djeci sa smetnjama u razvoju, ženama žrtvama nasilja itd. nemaju).
Preporuke:
16. jun 2020. godine
Resursni centar za organizacije civilnog društva organizovao je lokalne konsultacije sa nevladinim organizacijama iz opština Bar i Ulcinj. Konsultacije su organizovane u prostorijama lokalnog resursnog centra „Novi horizonti“ a na njima je učestvovalo 20 predstavnika/ca lokalnih nevladinih organizacija.
Na konsultacijama je predstavljeno istraživanje Centra za razvoj nevladinih organizacija o uticaju Covid 19 na rad NVO i diskutovalo se o trenutnim izazovima sa kojima se lokalne NVO susreću. Neki od najvećih problema su nedostatak finansijskih sredstava, kašnjenje institucija sa odgovorima na upite NVO, neizvjesnost o toku projekta i tome da li će donatori prihvatiti kašnjenje u izvršenju, manjak informacija u toku prijavljivanja na konkurse ministarstava.
Preporuke:
Godina dana primjene novih zakonskih rješenja
Resursni centar za razvoj organizacija civilnog društva u Crnoj Gori je 20. februara 2019. godine sa početkom u 10h u Hotelu Centre Ville u Podgorici održao konsultacije na temu Finansiranje projekata i programa NVO iz državnog budžeta – Godina dana primjene novih zakonskih rješenja.
Događaj su otvorile Ana Novaković, izvršna direktorka CRNVO-a, i Marija Hajduković generalna direktorica Direktorata za dobru javnu upravu i djelovanje nevladinih organizacija.
Cilj konsultacija je bio, da na osnovu argumenata, egzaktnih nalaza o dosadašnjoj primjeni zakona, evidentiraju dobre strane i nedostaci novog sistema finansiranja, te obezbijede konkretni prijedlozi za unaprijeđenje, gdje je potrebno.
Konsultacije su bile prilika da posebno predstavnici/ce nevladinog sektora i Vlade razmijene mišljenja o tome u kojoj mjeri sredstva iz državnog budžeta omogućavaju efikasnu implementaciju projekata NVO i doprinose održivosti projekata od javnog interesa, te servisa nevladinih organizacija.
„Značajne normativne izmjene u dijelu finansiranja projekata i programa NVO iz državnog budžeta, u skladu sa Zakonom o nevladinim organizacijama,donijete su u junu 2017. godine i to po prvi put propisivanjem procenta sredstava koja se izdvajaju iz tekućeg državnog budžeta za pomenute namjene. Dvije godine programiranja su završene i sada paralelno pratimo realizaciju Odluke o utvrđivanju prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u 2018. godini i Odluke za 2019. godinu, istakla je u uvodnom dijelu v.d. generalna direktorica za dobru javnu upravu i djelovanje NVO, Marija Hajduković.
Događaju je prisustvovalo preko 120 predstavnika/ca Vlade, Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, ambasada, lokalnih samouprava, NVO, članova/ca komisija za raspodjelu sredstava i donatora.
Konsultacije su jedna od aktivnosti projekta Resursni centar za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori koji Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO) sprovodi u partnerstvu sa NVO Bonum iz Pljevalja, NVO Nada iz Herceg Novog, Novi horizont iz Ulcinja i Bjelopoljskog demokratskog centra. Projekat finansira Evropska unija, a kofinansiran je od strane Ministarstva javne uprave.
Projekat Resursni centar za organizacije civilnog društva u Crnoj Gori finansira Evropska unija posredstvom Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, kofinansira Ministarstvo javne uprave a sprovodi Centar za razvoj nevladinih organizacija. Ovaj vebsajt odražava samo stavove autora (Centar za razvoj NVO). Sajt ne odražava stavove Evropske unije i Evropska unije nije odgovorna za bilo kakvu upotrebu informacija koje on sadrži.
© Resursni Centar 2020. Sva prava zadržana. Dizajn i razvoj: Studio 081